Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Projekty MAS > Místní akční plán > Aktuality MAP > Spolupráce škol s NOVÝM ŠAUMBURKEM pro rozvoj polytechnického vzdělávání

Spolupráce škol s NOVÝM ŠAUMBURKEM pro rozvoj polytechnického vzdělávání



EU+MŠMT Barevné CMYK.jpg

Spolupráce škol s neformálními organizacemi pro rozvoj polytechnického vzdělávání: Nový Šaumburk jako centrum vzdělávání a objevů

Spolupráce škol s neformálními organizacemi, jako je projekt Nový Šaumburk, přináší dětem možnost spojit teoretické znalosti s praktickými zkušenostmi a rozšířit obzory ve světě historie a technologií. V roce 2024 se uskutečnila řada aktivit zaměřených na polytechnické vzdělávání a historické řemeslné techniky, které dětem umožnily proniknout do tajů středověké architektury, archeologie a starých řemesel. Tyto zážitkové exkurze podporují kreativitu, manuální zručnost a hlubší zájem o historii a vědu.

Beseda o hradu Nový Šaumburk: Historie a současná záchrana

Dne 10. května 2024 se konala beseda o hradu Nový Šaumburk v sále Hotelu pod Šaumburkem, kde odborníci z řad památkářů a archeologů představili historický význam hradu i aktuální snahy o jeho obnovu. Přednášeli Radim Vrla, předseda spolku pro záchranu hradu Tomáš Třetina a archeolog Zdenek Schenk, kteří publiku přiblížili novinky z archeologických průzkumů i stavebních prací. Beseda se těšila zájmu nejen dětí, ale i jejich rodičů, a vyústila v živou diskuzi o zachování historických památek. Praktická ukázka archeologických nálezů a možnost dotknout se historie zblízka obohatily všechny účastníky o jedinečný zážitek.

Exkurze do světa starých řemesel: Zážitkové vzdělávání pro mladé tvůrce

Dne 13. června 2024 se žáci ZŠ Rajnochovice zúčastnili exkurze zaměřené na staré řemeslné techniky, kde se setkali s profesemi, jako je kamenictví, tesařství a zednictví, které byly klíčové pro stavbu středověkých hradů. Mladí účastníci si sami vyzkoušeli práci s kameny na opravě hradního zdiva, což jim přiblížilo náročnost těchto řemesel v minulosti. Pro starší žáky byla exkurze rozšířena o ukázky středověkých stavebních postupů na dokončeném hradním zdivu, které jim odhalily dovednosti tehdejších mistrů a jejich roli v každodenním životě.

Historie v terénu: Komentovaná prohlídka hradu Nový Šaumburk

Dne 15. června 2024 se uskutečnila komentovaná prohlídka hradu Nový Šaumburk, kde děti i dospělí mohli vidět historické objevy, jako je vápenická pec, části hradní hradby a základy hospodářských budov. Účastníci nahlédli do probíhajících archeologických výkopů a mohli se seznámit s metodami archeologických výzkumů. Exkurze se zúčastnili žáci z ZŠ Rajnochovice, MŠ Podhradní Lhota a ZŠ Slavkov pod Hostýnem, kteří si z prohlídky odnesli praktické zkušenosti s konzervací historických památek a základy archeologického bádání.

Experimentální archeologie: Fascinující odlévání z bronzu

Jednou z nejoblíbenějších aktivit byla exkurze zaměřená na experimentální archeologii, která proběhla rovněž 15. června 2024. Archeolog Filip Šrámek předvedl žákům proces odlévání bronzové sekerky, techniku využívanou už v době bronzové. Děti mohly sledovat celý proces od odlévání do keramické formy až po rozbití formy po vychladnutí, což jim umožnilo nahlédnout do dovedností starověkých řemeslníků. Žáci z ZŠ Rajnochovice a ZŠ T. G. Masaryka se aktivně zapojili a získali cenné znalosti o historických technikách i práci archeologa.

Archeologická exkurze: Objevování středověkých stop

Dne 21. června 2024 proběhla exkurze zaměřená na archeologii, kde se žáci z ZŠ Loukov seznámili s nálezy vápenické pece, středověkých šípů a střepů keramiky nalezených v okolí hradu Nový Šaumburk. Program zahrnoval ukázky archeologických postupů, a děti tak získaly praktické znalosti o tom, jak se objevují stopy minulosti. Tato exkurze podnítila zájem o historii a vědu a poskytla žákům nezapomenutelný pohled na život ve středověku.

Závěrem

Spolupráce škol s neformálními organizacemi na hradu Nový Šaumburk ukazuje, jak lze dětem přiblížit historii, archeologii a řemeslné techniky prostřednictvím zážitkového učení. Tyto aktivity přinášejí do vzdělávání prvek praktického poznávání, kde se teorie propojuje s praxí, a rozvíjejí u dětí manuální zručnost i hlubší porozumění historickým a vědeckým procesům. Projekt Nový Šaumburk představuje inovativní způsob, jak podporovat polytechnické vzdělávání a pomáhat mladým lidem objevovat jejich potenciál jako budoucích tvůrců a profesionálů.

Projekt „Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území ORP Bystřice pod Hostýnem  IV“ je realizovaný a financovaným s podporou ESF, Operačního programu Jan Amos Komenský, státního rozpočtu reg. číslo: CZ.02.02.XX/00/23_017/0008304