Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Projekty MAS > Místní akční plán > Aktuality MAP > Spolupráce škol a NNO prostřednictvím příměstských táborů: Vzdělávání, zábava a dovednosti

Spolupráce škol a NNO prostřednictvím příměstských táborů: Vzdělávání, zábava a dovednosti



 

EU+MŠMT Barevné CMYK.jpg

Spolupráce škol a NNO organizací prostřednictvím příměstských táborů: Vzdělávání, zábava a rozvoj dovedností

Příměstské tábory pořádané ve spolupráci škol a neziskových organizací poskytují dětem příležitost zažít prázdniny plné vzdělávání, pohybu a kreativity. Tyto tábory jsou navrženy tak, aby děti nejen bavily, ale také rozvíjely jejich dovednosti, tvořivost a týmového ducha. V létě 2024 proběhlo několik příměstských táborů, které nabídly rozmanité aktivity a podporovaly děti v aktivním trávení volného času.

Příměstský tábor v Rajnochovicích: Kreativita, pohyb a poznávání

Termín: 29. července 2024 – 2. srpna 2024

V ZŠ Rajnochovice proběhl příměstský tábor plný tvořivých, vzdělávacích a pohybových aktivit. Týdenní program začal tvořivou dílnou, kde si děti vyráběly vlastní polštářky, což rozvíjelo jejich manuální zručnost a podporovalo kreativitu. Děti si také užily jízdu na koních a návštěvu místní železničky, kde měly možnost nahlédnout do technického zázemí železničního provozu.

Vzdělávací výlety do ZOO Lešná a Kroměříže obohatily program o poznání přírody a historie. Děti navštívily historické zahrady a muzea, což jim umožnilo objevovat svět zvířat a kulturní památky. Během týdne se děti vyřádily na koupališti a na závěr tábora si užily den s kostýmy, hrami a opékáním špekáčků. Vyvážený program tábora přispěl k rozvoji dětí po všech stránkách.

Příměstský tábor v Loukově: Tvořivost a sportovní aktivity

Termín: 8. července 2024 – 12. července 2024

ZŠ Loukov hostila příměstský tábor plný tvořivých a sportovních aktivit. Děti měly možnost rozvíjet svou kreativitu při stavění z Lega, výrobě sádrových odlitků a vaření jednoduchých pokrmů, což podporovalo základy kuchařských dovedností a týmovou spolupráci. Kromě toho se děti zapojily do sportovních her, jako je fotbal a cyklovýlety, a navštívily Gibon park, kde si vyzkoušely lanové dráhy a adrenalinové atrakce. Program doplnily výlety do Rožnova pod Radhoštěm, kde se děti seznámily s valašskou kulturou, a na Hostýn, kde objevovaly přírodu a historii regionu.

Příměstský tábor ve Chvalčově: Detektivní dobrodružství a týmová spolupráce

Termín: 22. července 2024 – 26. července 2024

V ZŠ a MŠ Chvalčov byl hlavním tématem příměstského tábora detektivní příběh, během kterého se děti staly malými detektivy, řešícími fiktivní případ. Děti luštily šifry, hledaly indicie a rozvíjely své logické myšlení a schopnost týmové spolupráce. Kreativní aktivity, jako výroba lupy a masek pro tajné agenty, podporovaly dětskou fantazii a manuální dovednosti. Program zahrnoval také fyzické aktivity na hřišti a v tělocvičně, které dětem poskytly potřebnou rovnováhu mezi intelektuálním a fyzickým vyžitím. Na závěr děti úspěšně vyřešily případ a za svou snahu obdržely diplomy a odměny, což posílilo jejich motivaci a pocit úspěchu.

Příměstský tábor ve Slavkově pod Hostýnem: Polytechnické vzdělávání a environmentální výchova

Termín: 1. července 2024 – 4. července 2024

V ZŠ Slavkov pod Hostýnem se děti účastnily programu zaměřeného na polytechnické vzdělávání a environmentální výchovu. Děti měly k dispozici stavebnice Lego a Merkur, které rozvíjely jejich technické dovednosti, logické myšlení a kreativitu. Stavebnice jim umožnily stavět podle návodů i vlastní fantazie, což podporovalo jejich inovativní přístup.

Součástí programu byla také environmentální výchova prostřednictvím soutěže SAZKA na Hůrce a turistické výpravy na Tesák, kde se děti dozvěděly o myslivosti a ochraně přírody. Sportovní hry a minigolfový turnaj doplnily fyzické aktivity tábora, posilovaly pohybovou zdatnost a týmového ducha.

Závěrem

Příměstské tábory organizované ve spolupráci škol a neziskových organizací ukazují, jak lze dětem nabídnout pestrý program, který spojuje vzdělávání, zábavu a pohyb. Tyto aktivity podporují dovednosti dětí, jejich kreativitu a schopnost spolupracovat, což je cenným přínosem pro jejich osobnostní růst. Spolupráce škol a NNO prostřednictvím příměstských táborů pomáhá dětem rozvíjet zájem o vzdělávání i během prázdnin a poskytuje jim hodnotné zážitky, které je obohatí po všech stránkách.

 

Projekt „Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území ORP Bystřice pod Hostýnem  IV“ je realizovaný a financovaným s podporou ESF, Operačního programu Jan Amos Komenský, státního rozpočtu reg. číslo: CZ.02.02.XX/00/23_017/0008304