Spolupráce mezi školami, knihovnami a komunitními organizacemi v obcích jako Rajnochovice, Loukov a Bystřice pod Hostýnem ukazuje, jak mohou tyto instituce společně přispět k rozvoji čtenářské gramotnosti, kreativity a týmové práce. Knihovny se zde staly centry zážitkové pedagogiky, kde děti zažívají nejen radost z tvorby, ale i posilují své dovednosti prostřednictvím setkání s autory, interaktivních dílen a tvořivých aktivit.
V Kulturním domě v Rajnochovicích se 21. března 2024 uskutečnilo scénické čtení klasické pohádky O rybáři a jeho ženě pod vedením režiséra Davida Vackeho. Děti z místní základní školy se nadchly pro literaturu, když se po představení pustily do psaní recenzí a grafických projektů. Do tohoto procesu se zapojili i rodiče, kteří pomáhali převyprávět příběh. Scénické čtení podnítilo u dětí zájem o literaturu a vytvořilo prostor pro sdílení mezi generacemi.
Další inspirativní akcí byla beseda s ilustrátorkou Markétou Vydrovou, která se uskutečnila v Rajnochovicích 11. dubna 2024. Paní Vydrová sdílela příběhy ze své tvorby a přiblížila dětem proces vzniku knihy. Toto setkání děti motivovalo ke čtení a rozvíjení vlastní tvořivosti, což je jedním z hlavních cílů zážitkové pedagogiky, která propojuje formální a neformální vzdělávání.
V květnu 2024 se v Rajnochovicích konala tvořivá dílna, kde děti vyráběly dárky pro své maminky a procvičily si týmovou práci při hraní deskových her. Tato akce nejen rozvíjí kreativitu dětí, ale také posiluje vazby mezi nimi, pedagogy a rodiči, což je klíčové pro harmonický rozvoj dítěte.
Oblíbená spisovatelka dětských knih Zuzana Pospíšilová navštívila obecní knihovnu v Rajnochovicích 17. října 2024. S interaktivním autorským čtením vtáhla děti do děje pomocí mluvícího plyšového papouška, hádanek a hraných scén. Beseda zaujala 40 dětí, jejich pedagogy a další účastníky. Děti měly možnost prohlédnout si autorčiny knihy a zažít příběhy naživo, což posílilo jejich zájem o literaturu.
V Loukově se 8. března 2024 konalo hudební představení Veseles a další lesní strašidla, které připravila skupina Mechulaláci. Děti si nejen zazpívaly a zatančily, ale také tvořily vlastní projekty inspirované představením. Starší žáci psali články, zatímco mladší děti tvořily výtvarné práce, což jim umožnilo vyjádřit příběhy různými formami.
Jarní tvořivá dílna v Loukově spojila děti z různých škol, které vyráběly dárky pro své maminky a následně soutěžily v deskových hrách. Tato aktivita nejen podporuje kreativitu, ale i posiluje vzájemné vztahy a spolupráci mezi dětmi, což je zásadní pro rozvoj komunitního ducha.
Také knihovna Bystřice pod Hostýnem přivítala Markétu Vydrovou, tentokrát 12. dubna 2024, kde se téměř 80 dětí nadchlo pro knihu Můj skřítek Šalvěj a získalo inspiraci pro vlastní tvůrčí aktivity. Osobní setkání s ilustrátorkou ukázalo dětem, jak vzniká umělecké dílo, a přiblížilo jim proces tvorby knih, což se stalo pro mnoho z nich motivací k rozvoji vlastního talentu.
Příklady z obcí Rajnochovice, Loukov a Bystřice pod Hostýnem ukazují, jak může spolupráce mezi školami, knihovnami a komunitními organizacemi obohatit vzdělávací proces a podpořit zájem dětí o čtení, kreativitu a týmovou práci. Díky těmto aktivitám vzniká prostor, kde se propojují formální a neformální vzdělávání a kde děti získávají jedinečné zkušenosti, které je připravují na život v moderní společnosti.
Projekt „Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území ORP Bystřice pod Hostýnem IV“ je realizovaný a financovaným s podporou ESF, Operačního programu Jan Amos Komenský, státního rozpočtu reg. číslo: CZ.02.02.XX/00/23_017/0008304
Fryčajova 888
768 61 Bystřice pod Hostýnem
Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.
V ostatních dnech po dohodě.
Ing. Lukáš Slovák