Úvod > Projekty MAS > Místní akční plán > Informace o projektu > Projekt „Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území ORP Bystřice pod Hostýnem“ 2021

Projekt „Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území ORP Bystřice pod Hostýnem II“ realizoval v roce 2021 většinu svých aktivit on-line. Skvělým počinem bylo nastartování spolupráce se vzdělávací společností Dr. Moniky Puškinové, která se zaměřuje na oblast práva a právního poradenství. Tato služba je řediteli škol  hojně využívána a každý z ředitelů si vybírá vzdělávací semináře podle potřeb a preferencí své školy.

V projektu „Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území ORP Bystřice pod Hostýnem“

se toho času zaměřujeme na podporu škol při nastupujících změnách ve výuce informatiky. Ministerstvo školství plánuje od 1. 9. 2021 změnu, která počítá s rozšířením výuky informatiky a digitálních kompetencí. To samo o sobě je počin velmi důležitý, protože po 17 letech přichází změna, která má děti posunout v myšlení a připravit je na život v digitálním světě.

Dosud se žáci v rámci oboru ICT na základních školách především seznamovali s tím, jak pracovat s textovými a tabulkovými editory. Podle nové koncepce se výuka posune směrem k informatickému myšlení jako takovému. Při rozvoji informatického myšlení se žáci učí strukturovaně přemýšlet, a to i pomocí počítačů a aplikací.

Důraz má být kladen na práci s informacemi, schopnost popsat problém, analyzovat to podstatné a hledat funkční řešení. Porozumění informatice vyžaduje stále více profesí napříč obory a uplatňuje se i při řešení každodenních situací. Logicky tedy roste tlak zaměstnavatelů a zaměstnaneckých svazů na rozvoj digitální gramotnosti a zavádění výuky k informatickému myšlení žáků do škol.

Naše podpora v této oblasti spočívá v realizaci vzdělávacího programu MOY TOY pro mateřské školy a kolem vzdělávacího program s názvem „Malá digitální univerzita“. Jako první začnou se vzdělávacím programem MOY TOY mateřské školy Sokolská v Bystřici pod Hostýnem a mateřská škola v Podhradní Lhotě. Realizace je výsledkem spolupráce s krajským projektem: “Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje II“.

Projekt „Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území ORP Bystřice pod Hostýnem II“, reg. číslo CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/ byl v minulých měsících zaměřen na vzdělávání pedagogických pracovníků formou webinářů a na rozvoj čtenářské gramotnosti. Realizační tým projektu zdarma a dobrovolnicky instaloval například „knihobudku“ na autobusové zastávce v Libosvárech a nezapomněl ani na realizaci vzdělávacího seriálu o inkluzi s Dr. Věrou Facovou a Dr. Miroslavem Orlem.

Naše činnost je velmi pestrá a partnerstvím s projektem IKAP umožníme našemu regionu další porci vzdělávacích novinek. Doufáme, že se předsevzaté dílo projektům MAP i IKAP podaří.